Anne sütünü arttıran yiyecekler

Bebeğe en faydalı olan besin kuşkusuz ki anne sütüdür. Bebek belli bir yaşa kadar anne sütü ile beslenmeli ve herhangi bir besin kaynağı çok zor durumda kalınmadığı sürece verilmemelidir. Peki anne sütü yetersiz kalıyorsa ne yapmalı diyorsanız anne sütünü arttıran yiyecekler var bunlarla anne sütünü arttırabilir ve bebeğinizi daha uzun müddetli emzirebilirsiniz. Anne sütü ilk 6 ay oldukça önemlidir çünkü bebek ihtiyacı olan tüm besinleri anne sütünden alır. Hatta ve hatta ilk 1 yıl anne sütü vermek çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır. 6. Aydan sonra anne sütü yerine normal besinlere başlanabilir. Normal besinleri elinizden geldiğince doğal ve organik mamaları,besinleri kullanmaya çalışın. Bebeğin vücudu dirençli ve bağışıklık sistemi güçlü olsun diye bu çok önemli.

Emzirme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Emzirme döneminde annenin moralinin iyi olması çok önemlidir. Anne kendisini rahat hissetmez ve stresli olursa bu direk sütüne yansıyacaktır. Ve diğer önemli konu ise çocuk emzirme süresi çok uzun tutulmamalıdır. Çocuk emzirildikten sonra 3 saat sonra tekrar emzirilmeli ve bir önceki emzirilen göğüs yerine diğer göğüse geçilmelidir.

Beslenmenin Önemi:

Günde en az 2-3 litre su tüketilmeli.Süt,yoğurt ve peynir tüketimi düzenli olmalı.

Her gün 1 yumurta veya 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yemeye önem verilmeli.

Düzenli sebze ve meyve tüketilmeli.Kansızlığı önlemek için  kahvaltılarda çay tüketilmemeli.

Süt ve süt grubu: Süt, yoğurt, peynir, ayran.

Et ve et grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, sakatatlar, kurubaklagiller.

Ekmek ve ekmek yerine geçenler: Ekmek, tahıllar (mısır, buğday, çavdar, yulaf), makarna, pirinç, bulgur, çorbalar, un ve undan yapılmış yiyecekler.

Sebze ve meyve grubu: Tüm sebze ve meyveler bu grup içerisindekiler.

Yağ grubu: Zeytin, ceviz,fındık badem,bitkisel sıvı yağlar ,margarin, tereyağı,

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form