Havale geçiren çocuğa ne yapmalı

Havale hastalığı beyinde meydana gelen bir sinir sistem rahatsızlığıdır. Özellikle çocuklarda ilk yaşlardan itibaren görülmeye başlayan bu hastalık beynin hızlı gelişimi bu yaşlarda gerçekleştiği için havale de sıkça görülen bir durumdur. Nadiren de olsa her çocuk havale geçirmiştir. Havale hastalığı geçiren birisi ile karşı karşıya kalındığı zaman ona ilk yardımı yanındaki kişi yapmalıdır. Bunlarda aile fertleridir.

Havale durumunda kişi önce kendisi sakin olmalı ve heyecan yapmadan orada kalmalıdır. Asla ve asla bir yakını çağırmaya gitmek gibi bir hataya düşmemelidir. Çünkü çağırma esnasında ki kaybedilen dakikalar,saniyeler, sizin çocuğa sağlayacağınız yardımlar açısından çok önemli zamanlardır. O esnada bakılması gereken çocuğun yaşamsal desteğe ihtiyaç duyup duymadığıdır. Çocuğun ağız yoluna bakarak nefes alıp almadığı kontrol edilmelidir. Eğer ağız çevresinde morlaşma varsa o zaman solunumda bir sorun vardır. Ağzında kusmuk,kan gibi herhangi bir cisim varlığına dikkat edilmesi gerekir. Şayet bunlardan birisi varsa örneğin mor ise , solunum yollarını açık tutmak gerekir. Solunum yollarını açık tutmak için çocuğu sağ yana yatırılmalı, bir bez ile ağız çevresi temizlenmelidir. Kusma bitene kadar bu pozisyonda tutulmalıdır. Kusma bittikten sonra çocuk düzgün bir yere yatırılmalı (halı üzeri veya minder) sırt üstü yatırılması gerekir. Çocuk bu şekilde yatarken başı hafif yukarıda olmalı ve boynunun altına destekleyici bir havlu konulmalıdır. Böylece solunum destekleyici en iyi pozisyon sağlanır.

Bunları yaptıktan sonra ağız yolunun açık olması sağlanmalıdır. Örneğin; ağız kenetlenmiş ve hırıltı sesi gibi sesler duyulduğunda, bu durum nefes almasının zorlaştığını gösterir. Temiz bir tahta kaşıkla dilinin üzerine bastırılarak hem nefes alması kolaylaştırılır hem de dilini ısırmasını engellemiş olursunuz. Ancak kaşığı ağzın çok ilerisine itmemek gerekir bu ya öğürtüye yada kusmaya neden olur. Yaptığınız bu işlem ile çocuğun nefes yollarını açık tutmuş olursunuz.

Yaptığınız bunca şeye rağmen çocukta morluk var ise nöbet anında suni teneffüs yapılması gerekir. Tabi bu konuda deneyimli olmanız oldukça önemlidir. Şayet müdahale edemeyecekseniz çocuğu sağ yatış pozisyonunda hastaneye götürmeniz gerekmektedir. Nöbet esnasında bütün vücudun çırpınması şeklinde oluşan nöbet beş dakikadan fazla sürmesi halinde çocuk için hayati tehlike başlamış demektir. Bu durumda hemen acil ilaçlarla durdurulması gerekir.

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form