Okul Binası Müzeye Dönüştürüldü

Osmaniye’de 90 yıllık okul binası, eğitim ve kültür müzesine dönüştürüldü.

Osmaniye'deki 90 yıllık okul binasında, derslerde kullanılan araç ve gereçler, öğrencilerin kıyafetleri, diploma örnekleri ve fotoğraflar ile geçmişte günlük yaşamda kullanılan bazı eşyalar sergileniyor.

Kadirli ilçesine bağlı Harkaçtığı köyünde atıl durumdaki 90 yıllık okul binası, eğitim ve kültür müzesine dönüştürüldü.

Merkezi Ankara'da bulunan Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı'nın (KAVAK) şube başkanı emekli öğretmen İbrahim Boysal, derslerde kullanılan araç ve gereçler, öğrencilerin kıyafetleri, diploma örnekleri ve fotoğraflar ile geçmişte günlük yaşamda kullanılan bazı eşyaların, ilçenin ilk köy okullarından olan ve 1924'te yapılan binada sergilenmesini sağladı.

Boysal, kaybolmaya yüz tutan eğitim ve kültür varlıklarını koruyarak gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını belirtti.

Yaşar Kemal'in, "İnce Memed" romanını köylerinde yazdığına dikkati çeken Boysal, şunları kaydetti:

"Müze oluşturulmasında bu okuldan mezun olanların büyük desteğini gördük. Kadirli Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile 10 yıllığına anlaşarak müzeyi kurduk. Evlerde kullanılmayan çeşitli ev ve tarım aletleri ile eğitim malzemelerini, eski fotoğrafları sergiliyoruz. Müzede bine yakın eşya sergileniyor. Müzedeki eşyaları, 10 yıl sonra Milli Eğitim ya da Kültür ve Turizm bakanlıklarından birine hibe edeceğiz."

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat da cumhuriyetin ilanından sonra hizmete giren ve taşımalı eğitime geçilmesiyle kapatılan okul binasının müzeye dönüştürülmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyledi.

Canbolat, "Gelecek nesillere ışık tutacak müzeyi özellikle gençlerin gezmesinde büyük yarar olacağını düşünüyorum. Müzede, cumhuriyetin ilk yıllarından yakın tarihe okullarda kullanılan ders kitapları ve araç gereçler, öğrencilerin kıyafetleri, diploma örnekleri ve kişisel arşivlerden belge niteliğinde fotoğraflar da sergileniyor" dedi.

Müzede, Çukurova ve Kadirli'nin bilim, sanat, kültür ve sosyal yaşamını anlatan kitaplar, eski ev ve mutfak eşyaları, yöreye özgü çalı, kamış ve çamur kullanılarak yapılan eşyalar ile tarım aletleri yer alıyor.

Müze bahçesinde, Yaşar Kemal'in yazdığı romanın kahramanı İnce Memed'in heykeli de bulunuyor.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form