D-Marin Turgutreis Festivali

Bodrum Turgutreis' te düzenlenen D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali, 10 yılı geride bıraktı. 2009’da Avrupa Festivaller Birliği’ne üye kabul edilen festival, 5 bin 500 kişi kapasiteli alanda 140 bin müzikseveri ağırladı.

Festivalin sanat yönetmeni Yücel Canyaran açıklamalarda bulundu.

Festival, 10 yılı geride bırakıyor. Neler söylersiniz?

Pek çok festival büyük bir hevesle başlatılıyor. Maalesef düzenliliğini koruyarak devam edemiyor. Sanatsal etkinlikler, destekçi veya destekçiler olmadan başlayamaz ve sürdürülemez.

Bu anlamda Doğuş Grubu’nun kurucu destekçiliğini üstlendiği festivalin, istikrarlı şekilde sürdürülebilmesini Türk müzik tarihi açısından çok anlamlı buluyorum.

Festivalin amacı da özenle seçilmiş repertuvarıyla müzikseverlere keyif alacakları bir etkinlik sunmaktır. Büyük bir mutlulukla festivalin bu hedefini gerçekleştirdiğini söyleyebilirim.

İstanbul’da ve diğer büyük şehirlerde yaz mevsiminde klasik müzik konserleri genelde çok seyirci çekmiyor. Turgutreis gibi bir tatil yerinde klasik müzik konserleri ve festivali düzenlemenin avantajı ve dezavantajı nedir? Seyircileri nasıl çekiyorsunuz konserlere?

En büyük zorluk çekçek alanında yoktan var edilen konser ortamını oluşturmak. Festivalden önce oldukça görkemli bir sahnenin kurulması, 5 bini aşkın sandalyenin numaralandırılıp yerleştirilmesi, açık havada olduğumuz için olabilecek en mükemmel ses düzeninin kurulması….

Bunlar seyircinin gördüğü tarafı… Sahne arkasında ise sanatçıların ihtiyaçlarına uygun bir kulis alanı yaratılması çok önemli. Pek çok konser mekanında var olan şeyleri, bu alanda da hazır etmeniz ve mükemmel hizmet vermeniz gerekiyor.

Aslına bakarsanız seyircileri konserlere müzik çekiyor, biz değil.

2009'da Avrupa Festivaller Birliği'ne kabul edilmiştiniz. Her yıl yurtdışından da sanatçılar ağırlıyorsunuz. Yurtdışındaki farkındalık ne durumda?

Gelenler dünyanın en iyileri arasında; yani tüm dünyanın gözü onlarda… Güzel olan ise festivalimize katılan sanatçılar bu büyülü ortamda, duygu yüklü ve coşku dolu Türk halkından ayrılırkn zorlanıyor.

Festivalden ve Türk izleyicisinden yurtdışında övgüyle bahsedildiğine tanık oluyoruz. Bunun yanı sıra pek çok önemli sanatçı ajansları festivalimizi takip ediyorlar.

Konserlerin geliri iki vakfa bağışlanıyor. Festival bir sosyal sorumluluk projesine mi dönüşüyor?

Festival ilk gününden itibaren sosyal sorumluluk projesi olarak yola çıkmış. İlk sosyal sorumluluğu evrensel müziği Türk halkına sevdirmek olmuş. Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na yönelik projeler de bunu taçlandırılıyr.

Festivalin 10 yıldır müdavimi olan seyircilerimiz zaten bu dünyayı çok dikkatle takip edenler. Yani hangi solist geliyor, hangi orkestra çalacak, dahası hangi şef yönetecek ve hangi eserler çalınacak; bunları gerçekten kültür olarak benimsemiş ve okuyan, araştıran büyük bir izleyici kitlemiz var. Kültür sanat adına bu tür etkinlikler ülkemizin her yerinde yapılmalı.

Yeri geldiğinde eleştirilerini de paylaşıp bizim daha iyiye ulaşmamızı sağlıyorlar. Her zaman yanımızdalar ve bize güç veriyorlar. Bu vesileyle yıllardır festivalimizi takip eden ve bizi yalnız bırakmayan tüm seyircilerimize buradan çok teşekkür ediyoruz.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form