Evlenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlilik kararı almak diğer kararlarımızdan çok daha önemli olduğu gibi bunu diğer kararlarımızdan daha fazla düşünmeli ve mantıklı bir karar vermeliyiz. Olaya seviyorum,onsuz yapamam,kusurları düzelir,zamanla her şey düzelir mantığı ile yaklaşmamak çok önemlidir. İleride her şey düşündüğünüz gibi gitmediğinde yollar ayrılacak ve her iki tarafta üzülecektir. Bunun için bizlerde evlenmeden önce dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşacağız.

İlişkide flört dönemi heyecan dolu,her ana ayrı anlam yüklenen,aşkın doyasıya yaşandığı özetle ilişkinin en güzel dönemidir. Yeni şeyler keşfetmenin, kendini anlatmanın tadına varılan,birlikte yaşanan "ilk"lerin daha yoğun duygular,hisler,heyecan dolu bir dönem. Bu dönemin keyfini çıkarmak önemlidir ama hep bu dönemde kalınmayacağını da bilmek gerekir. Zamanla başka bir dönem başlangıcı olacaktır ve önceki dönem bir nevi değerlendirme sürecidir bunu da unutmamak lazım. Bu dönemde yapılan en büyük hatalardan birtanesi olayın büyüsüne kapılıp sezilebilecek uyumsuzluklara gözümüzü kapamak,görmezden gelmek evlenince değişeceğini düşünmek. Bu biraz kaybetme korkusundan kaynaklı bir durum. Gerçekleri görmezden gelmek yerine bunlarla yüzleşmeyi denemek daha iyi olacaktır. Bu dönem hayatımızın belki de en önemli kararlarından birini, evlilik kararını almadan önce birbirimizle uyumumuzu değerlendirebileceğimiz ve ömür boyu beraberce yaşayıp mutlu olup olamayacağımıza karar vereceğimiz bir dönem. Peki dikkat etmemiz gerekenler nelerdir nelere dikkat etmeli ?

Cinsellik: Cinsellik hayatın temelini oluşturduğu gibi ilişkilerde de büyük öneme sahiptir. Çiftler birbirinden beklentilerini,cinsellikle ilgili algılarını birbiri ile paylaşmalıdır. Aksi takdirde eşlerde birinin beklentilerinin farklı olması çiftler arasında büyük sorunlar yaratacaktır.

Para: Para konusu hayatın her alanında sorun olduğu gibi ilişkilerde de sorunlara yol açmaktadır. Para harcama alışkanlığı iki tarafta denklik yaratırsa bu ilişki için avantajdır. Örneğin ; çiftlerden biri yarınlarını düşünüp geleceklerini garanti altına almak isterken, diğer eş günlük zevklere ya da eşine gereksiz gelen şeylere aşırı para harcıyorsa ilişkilerde ciddi derecede sorun yaşanabiliyor. Bir taraf ödemeler konusunda titiz davranıyor diğeri ise ödeme günlerini geciktirmekte sakınca görmüyorsa ilişkide güven problemi yaşanması kaçınılmazdır.

Çocuk: Çocuklar dünyanın ışığıdır. Çocuk sahibi olmak her çiftin hayali ve tutkusudur. Hayatında mutlaka çocuk sahibi olmak isteyen bir bireyin hiç çocuk istemeyen bir insanla hayatını birleştirmesi tam bir faciadır. Bu tür evlilikler genelde boşanma ile sonuçlanır. Bundan dolayı evlenmeden önce bu konu mutlaka konuşulmalı ve fikirler kesinlikle uyuşmalıdır. 

Aileler: Aileler bazen çokta doğru şeyler yapmazlar. Örnek vermek gerekirse ; eşlerden birisinin ailesi aşırı müdahaleci ise herşeyi kendi istediği gibi olsun,söyledikleri tüzükte işler yürüsün istiyorsa bu kıyametin habercisidir. (Evlilik bitebilir) Diğer bir örnek ise bir taraf aileden kopuk diğer taraf aileye bağımlı ise buda ciddi ayrılıkların oluşmasına neden olacaktır.

Dini İnançlar: Hayatın birçok alanında ikilik yaratan bu konu ne kadar da "herkes özgür inanmakta" algısı yaratmış olsa da daima önümüze engel teşkil eder. Bu sebepten ötürü çiftlerin aynı inançları paylaşması uyum açısından büyük önem taşır. Farklı inançlara sahip olan eşlerin ise birbirlerinin inançlarına saygı göstermeleri önemlidir. Bunların dışında sorumluluk,anlayış,sorunlarla baş etme şekli,özen,karşılıklı iletişim, eşimiz olmasını planladığımız insanın başkalarıyla ilişkilerini gözlemlemek önem taşır. Dikkat edilmesi gereken hatta en çok dikkat etmemiz gereken nokta ise , ilişkinin kendi seyrinde iyi gidiyor olması. Zorlanarak ya da tek tarafın çabası ile yürüyen bir ilişkinin ömrü kısa olur. Bir şeyleri oldurmaya çalışmak yerine , ilişkinin mutluluk vermesine özen göstermek lazım.

 

 

 

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form