Eğitimci Melekler

Bitlis' in Hizan ilçesi, Çatak Değirmen köyünde görevli İzmir ve Antalyalı iki genç kadın öğretmen, öğrencileri üşümesin diye hayatlarında ilk kez ellerine aldıkları baltayla, odun kırıp soba yakıyorlar.

Hizan'ın Çatak Değirmen köyünde görevli kadın öğretmenler, tüm zorluklara rağmen öğrencilerini geleceğe hazırlamaya çalışıyorlar. Alıştıkları yaşam düzeninden çok farklı bir yerde, Hizan'a 50 kilometre mesafedeki

Çatak Değirmen köyünde ailelerinden ve sevdiklerinden kilometrelerce uzakta eğitim veren İzmirli Zeynep Kiraz ile Antalyalı İpek Şekerci, eğitim aşklarıyla kendilerine "Eğitim Melekleri" dedirtiyorlar.

İlçe merkezinde oturan ve her gün kilometrelerce yol katederek günün ilk ışıklarıyla köye ulaşan Zeynep ve İpek öğretmen, öğrencilerini sıcak dersliklerde karşılamak istiyor. Öğrencileri okula gelmeden ellerine aldıkları baltayla odun kıran ve sınıflardaki sobaları yakan fedakar öğretmenler, öğrencilerine hem anne hem de abla şefkati gösteriyor.

İzmirli Zeynep öğretmen ise Ankara'nın doğusunu ilk kez gördüğünü, bu nedenle de alışık olmadığı bir yaşantıya adapte olmakta büyük zorluklar yaşadığını belirtti. Tüm zorlukları öğrencilerin ve köylülerin desteğiyle aştıklarına değinen Zeynep Kiraz, şöyle devam etti: "Buraya ilk geldiğimde soba yakmayı bilmiyordum. Daha önce hiç böyle bir deneyimim olmamıştı. Okulu ilk gördüğümde büyük şaşkınlık yaşadım. Okulda iki bayan öğretmen olduğumuz için her şeyle biz ilgileniyoruz. Okulun sobalı olması, kışın aşırı soğuk geçmesi ve konuşulan dil nedeniyle çok sıkıntı yaşadım. Ama çocuklar alışmam için bana yardımcı oldular. Öğrenciler bana odun kırmayı ve soba yakmayı öğretti. Şimdi işimi severek yapıyorum. İyi ki öğretmen olmuşum ve iyi ki buradayım."

Alışık olmadıkları köy şartlarında tüm zorluklarla başa çıkarak öğrencilerine iyi bir gelecek hazırlamanın çabasını veren genç öğretmenlerin bu özverisi, köy halkı tarafından da takdir ediliyor. Antalya'dan ilk görev yeri olan Çatak Değirmen köyüne gelen öğretmenlerden İpek Şekerci, yaptığı açıklamada, öğrencilerinin iyi bir eğitim alması için gün doğmadan yola koyulduklarını söyledi. Şekerci, hafta içi her gün bir saat süren yolculuğun ardından köye ulaştıklarını ve ilk iş olarak odun kırıp dersliklerdeki sobaları yaktıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Daha önce hiç soba yakmamıştım. Öğrencilerin yardımıyla soba yakmayı öğrendim. Hava şartları çok kötü. Soğuk kış günlerinde soba yakmak zor oluyor. Fakat hem köylüler hem de öğrencilerimiz bize çok destek oluyor." dedi.

Antalya'dan geldiğimde burada hiç alışık olmadığım bir yaşam tarzıyla karşılaştım. Biraz zorlandım ama öğrencilerimizin gözündeki o ışık, her şeye değiyor. Tüm zorluklara rağmen öğrencilerimizin sevgisi bizi mutlu ediyor. Onlar için buradayız. Onların mutlu olduğunu görmek bizi de mutlu ediyor. Bizi buraya tek bağlayan unsur öğrencilerimiz. Geçen yıl kış mevsiminde köy yolunun kar nedeniyle kapandığını ve kendilerinin de birkaç defa yolda kaldığını ifade eden Şekerci, aracın yolda kaldığı günlerde saatlerce yürüyüp okula gittiklerini ifade etti.

Bu Eğitim Meleklerine ve onların şahsında tüm fedakâr öğretmenlerimize, eğitimine verdikleri özverili katkılarından dolayı marjinalkadın ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

 

 

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form