Kadının Modern Hastalığı Tech-Neck

Kafalarımızı artık elimizdeki telefon ve tabletlerden kaldırmaz hale geldik. Bu bizimle sınırlı olmayıp çevremizde ki insanlarında böyle olduklarına çokca şahit oluruz. Eskisi gibi ne kitap okuyoruz nede kitaba konsantre olmayı deniyoruz illa ki elimiz veya gözümüz telefona kayıyor öyle değil mi? Teknolojinin hayatımızı ve işimizi kolaylaştırdığı bir gerçek ama sağlığımız üzerinde birçok olumsuz etki yaratıyor. Özellikle cep telefonlarımızdan gelen beyaz ışık bizim ve çocuklarımızın uyku düzenini olumsuz yönde etkiliyor.

Devamlı olarak boynumuzu eğip telefona bakmak, yeni rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Bu rahatsızlıklara modern çağ hastalıkları da denebilir. Bu rahatsızlığa tıp dünyası yeni bir isim vermiş ; ve hastalığa Tech-Neck deniyor. Peki bu hastalığa neden böyle bir isim verildi? Hastalık ismini şunlardan alıyor ; Tech, İngilizce 'Teknoloji'nin kısaltılmış hali. Neck ise ingilizce 'Boyun' anlamına geliyor. Tech-Neck hastalığı sürekli başını öne eğerek telefon,tablet v.b cihazlarına bakan yaş aralığı 18 ve 40 olan kişilerde görülen boyun ve cilt kırışıklığına deniyor. Bu teknolojik rahatsızlık omurganızın ve boynunuzun rahatsız modda durmasından dolayı o bölgelerde ağrı çekmenize sebep olacaktır. Her ağrı Tech-Neck olmayacağı gibi hiç öyle olmadığı anlamına da gelmiyor.

 

 

Teknolojik cihazların kullanımına bağlı cilt kırışıklığı nasıl meydana geliyor?

Elimizdeki mobil cihazlara 45 derecelik açıyla günde birkaç saat bakıldığında boynun aşağı doğru eğiminden dolayı cildin esnekliği azalıyor. Bu sebepten ötürü yüzümüzde normalin dışında bir kırışma meydana geliyor. Ve  boyun derisinin sarkmasına ve dikey çizgilerin oluşumuna sebep oluyor.

 

Tech-Neck’ten korunmak için öneriler

-Her 5 dakikada bir kafanızı ekrandan kaldırmaya özen gösterin ve boynunuzu sağa sola,öne arkaya çevirin ki esnesin.

-Kullandığınız teknolojik cihazlarınızı ara ara göz hizanıza kaldırın ve bu şekilde kullanın.

-Rahatlama egzersizi 1: Çenenizi yukarı doğru kaldırın, rahat bir pozisyonda boynunuzu rahatlayana kadar esnetin.

-Rahatlama egzersizi 2: Boynunuzu sağa ve sola 20'şer saniye yatırın. ( Kulaklarınız omuzlarınıza değecek şekilde)

-İş yerinde çalışırken ara verip hem gözlerinizi dinlendirin hemde birkaç boyun hareketi ile rahatlayın.

-Hafta sonu yada tatil zamanlarınızda mümkün olduğu kadar telefonlarınızdan ve tabletlerden uzak durmaya çalışın.

 

 

 

 

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form