Sabah koşusunun faydaları

Koşu bizlere oldukça zahmetli gelen bir aktivite neden mi? bu aktiviteyi genel olarak kilo vermek için kullanıyor ve onun dışında hiç mi hiç yapmıyoruz. Oysa her sabah yapılan sabah koşusu ömrü tam 3 yıl uzatıyor. Hem psikolojik olarak rahatlarken bedenen dinç oluyor ve zinde kalıyoruz.

Kan basıncını dengeliyor

Düzenli olarak her sabah koşmak kan basıncını dengeler. Koşmak ilk etapda anlık olarak kan basıncını artıran bir aktivite gibi görünse de uzun vadede hem kadınlarda hem de erkeklerde tansiyon, diyabet ve kolesterolü dengeler. Hadi mp3'nüze en sevdiğiniz şarkıları atın ve hemen sabah koşularına başlayın.

Kalp hastalıklarını azaltıyor

Her sabah düzenli olarak koşmak kalp hastalığı riskini %50 azalmaktadır. Sabahları koşma işini sadece haftanın iki sabah en az 10 dakika hafif tempoda koşmak bile sizi kalp hastalıklarına karşı koruyor. 

Zihni güçlendiriyor

Sabahları yapılan koşuda temiz oksijeni soluduğumuz için hem kan akışımız hızlanacak hemde temiz hava beynimize gittiği için daha sağlıklı düşünüp psikolojik olarak da kendimizi rahat hissedeceğiz. Sabahları düzenli olarak koşan insanlarda Alzheimer hastalığına riski oldukça azdır.

Kendinizi artık çok daha iyi hissedeceksiniz

Koşma hayatın her alanında kesinlikle yapılmalıdır. Belli bir zamandan sonra koşmak alışkanlık yapıyor ve diğer sabahın olması ve koşuya gitmek için sabırsızlanıyorsunuz. Kendinizi rahat ve huzurlu hissettiğiniz gibi bunu yapmaktan mutlulukta duyuyorsunuz. Mutlu olduğunuz bir aktiviteyi yapmak kendinizi iyi hissetmenize sebep olacaktır.

Daha güzel ve iyi bir Uyku

Düzenli olarak her sabah koşan insanların uyku düzeni de gayet güzel bir şekle girer. Vücut her sabah uyandığı için yapılan sporla beraber dinçlik kazanır. Gün içerisinde gayet pozitif bir enerjiye sahip olursunuz. 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form