Güzel ve Rahat Bir Uyku İçin Öneriler

Sıcak bir duş alın

Uyumadan önce sıcak bir duş almanız sakinleşmenize ve gevşemenize neden olacaktır. Duşun ardından rahatlayan vücut uykuya daha kolay ve rahat dalmanızı sağlayacaktır.

 

Yastık oldukça önemli!

İyi bir uyku için yastık çok önemli bir unsurdur. Çok sert ya da çok yumuşak yastıklar rahat bir uyku çekmeniz açısından pek sağlıklı değildir. Uyumadan önce kendinize ve rahatınıza en uygun yastığı seçmelisiniz. Sonrasında mis gibi bir uyku :)

 

Tokluk ve açlık durumu

Uyumadan önce yediğiniz yemeklere dikkat etmelisiniz. Ağır yiyecekler kabus görmenize neden olabilir ya da aç olmanız durumunda uykuya dalmakta zorluk çekersiniz. Uyumadan önce yemek yememeye dikkat edin. Yemek yeme düzeni uyku için önemli.

 

Yatak önemli!

Az önce yastığın önemini anlatırken şimdi geldik yatağın önemine iyi bir uyku için yatağınızı kendinize uygun seçmelisiniz. Öyle aşırı pahalı yataklardan satın almanıza gerek yok, ama vücudunuzu yormayan bir yatak tercih etmelisiniz.

 

Uyku düzeninizi bozmayın

İyi bir uyku için uyku düzeninizi belirleyin ve bu saatlerin dışına çıkmamaya çalışın. Vücut bu düzene yavaş yavaş alıştığında uykuya artık daha kolay dalacaksınız.

 

Başucu kitapları

Uykuya dalma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız kitap okumak kadar etkili bir yöntem daha yoktur. Kitap öncesi sevdiğiniz birkaç müziği dinledikten sonra kitaba geçiniz ve sonrası güzel ve rahat bir uyku :)

 

Hayal kurmak

Hayal kurmanın yaşı olmaz, ya da gerçekleşip gerçekleşmeyeceği kısmını tamamen geçin ve başınızı yastığa koyduğunuzda başlayın hayal kurmaya. Sonrası mı nasıl uyuduğunuzu siz bile anlamayacaksınız.

 

Oda atmosferin önemi

Odanız uyku için sessiz ve karanlık bir atmosfere sahip olmalı bunlar rahat bir uykunun en temel unsurlarıdır.

 

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form