Gebelik Belirtileri: Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gebe olan birçok kadın gebelik belirtilerini hissedebilir. Bu belirtileri sıralamak gerekir ise;

Gebeliğin en belirgin belirtisi adet döneminde yaşanan gecikmelerdir.

Gebeliğin başlangıcında bulantı, kusma, vajinal akıntıda artış, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk

Meme ucunda koyulaşma gebelik belirtileri arasındadır

Bazı durumlarda gebeliğin erken belirtileri arasında baş dönmesi

Hormonal değişimler ile alakalı idrar çıkma sıklığı

Sürekli uyuma hissi gebelik belirtilerindendir

Aşerme ya da bazı besinlere karşı tiksinti gebelik belirtileri arasındadır

 

Erken Gebelik Belirtileri

 Adet kanamasının gecikmesi: Gebelik belirtisi adet kanamasının gecikmesi ile ortaya çıkar. Adet gecikmesi gebelik ile alakalı en belirgin belirtidir. Bazı kadınlarda adet dönemi ile beraber açık renkli bir kanama görülebilir. Ancak bu durum normal adet kanaması değildir. Gebelik belirtilerindendir.

 Göğüslerde hassasiyet: Gebeliğin bir diğer belirtisi ise göğüslerde görülen büyümedir ve eskisinden daha hassastır. Göğüslerde hassasiyet giyinirken, yatarken ve banyo olurken rahatlıkla hissedilebilir.

  Sık aralıklar ile idrara çıkma: Gebelikte idrara çıkma sıklığı oldukça artar. Dışarıdan fark edilebilecek kadar fazla idrara çıkılabilir. İdrara sıklıkla çıkmak da gebelik belirtileri arasındadır.

 Mide bulantısı: Mide bulantısı gebeliğin başlangıcı ile beraber ortaya çıkan bir belirtidir. Mide aşırı derece bulanabilir ve sonunda kusma yaşanabilir. Mide bulantısı gebeliğin 1. Haftası ile beraber ortaya çıkabilir. Bazı gebe kadınlarda mide bulantısı sadece sabah uyandıkları zaman görülürken bazı anne adaylarında gebeliğin sonuna kadar ve gün boyunca devam edebilir.

 Baş dönmesi: Fazla ayakta kalmaktan dolayı baş dönemsi yaşanabilir. Baş dönmesinin belli türleri vardır ve hepsi gebelik belirtileri arasında olmayabilir.

Mide ekşimesi ve kabızlık: gebelik hormonları nedeni ile hormon düzeyi hazmı ağırlaştırabilir. Hazımsızlık bağırsak ve midede etkili olduğu için mide ekşimesi ve kabızlık kaçınılmaz olur.

 

 Kokulara karşı aşırı hassasiyet: Gebelikte kokulara karşı aşırı hassasiyet oluşabilir. Gebelikte diğer zamanlardan daha yoğun bir şekilde koku alma duyusu gelişebilir. Bazı yiyeceklerin kokusu ya da deodorant kokusu gebe bir kadını aşırı rahatsız edebilir. Bu durumda mide bulantısı yaşanabilir.

 İştah artması ve bazı gıdalardan tiksinme: Gebeliğin başka bir belirtisi ise anne adayının aşırı artan iştahıdır. İştah artmasına birde aşerme eklenirse mevsimi olmayan meyveler ve sebzelere karşı büyük bir istek oluşabilir. Ancak bazı anne adaylarında ise yemeklere karşı tiksinti oluşabilir ve bu nedenle hiçbir şey yemek istemeyebilir.

 Duygusal anlamda değişimler: Gebelik hormonu nedeni ile anne adayında duygusal anlamda bazı değişimler oluşabilir. Bazı durumlarda çok çabuk sinirlenir, gereksiz yere ağlayabilir ya da çok mutlu olabilir. Bütün bu durumlar gebelikte son derece normaldir ve gebelik belirtilerindendir.

 Vücut ısısının artması: Gebelik döneminde vücut ısısında artış yaşanması normaldir. Isının artması en belirgin gebelik belirtilerindendir. Vücut ısısı ile beraber halsizlik ve yorgunluk da yaşanıyor ise kişi kendini hasta bile zannedebilir. Ancak gebe olunmadığından emin olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form