Anne Olmaya Karar Verenlere Altın Öğütler

Uykusuz geceler sizi bekliyor. Şansınız varsa bebeğiniz gece uyuyup gündüz uyanır ama ilk zamanlar birkaç saat arayla emzirmeniz gerekecek. Uykusuzlukla baş etmenin yollarını öğrenmelisiniz.

İlaca gerek kalmadan sirke ile de ateş düşürülebileceği gibi basit ve pratik bilgilere ihtiyacınız olacak. Aile büyükleriniz bu birikim için biçilmiş kaftan.

Kendinizi hazır yiyeceklere alıştırmış olabilirsiniz ama bebeğiniz doğal besinleri daha çok sevecek.

Genetik yapınıza göre değişebilmekle birlikte hangi doğum şeklini tercih ederseniz edin, vücudunuzda değişimler yaşayacaksınız. Emzirme ile bu değişim biraz daha artacak. Ancak tüm bunların düzenli egzersizle ya da estetik operasyonlarla tarihe gömüleceğini unutmayın.

Kendi hayatınızı en azından belli bir süre başkasına göre planlayabilecek kadar bencilliğinizi törpülemeyi öğrenmelisiniz. Yaşama ihtimaliniz olan bunalımlara hazır olmanızda fayda var.

Her zamankinden daha enerjili olmanın yolları keşfetmelisiniz. Vücudunuzun direncini artıracak beslenme, spor, çalışma koşulları gibi etmenleri iyi tartmak gerekiyor.

Hamile kalmadan önce yapılması gereken testler ve ideal sağlık koşulları hakkında yeterli bilgi sahibi olmalısınız. 

Bu yaşa kadar öğrenmediyseniz, sabretmeyi öğrenmeniz gerekecek.

Keza hâlâ öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmediyseniz, bunu başarmanın vakti geldi. Artık yoga mı yaparsınız, meditasyon mu yoksa psikolog yardımı mı alırsınız, ona siz karar 

Bebeğiniz büyüyene kadar sık sık hastalanacak hatta bazı normal durumları hastalık sanacaksınız. Doktorlarınıza güvenip gerekli testleri yaptırmak, rahatlamak için en ideal yol.

Seks hayatınızın sekteye uğrayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. O yüzden doğru zamanda fırsat yaratmayı öğrenmelisiniz. Bunun için farklı mekanlar, pozisyonlar ve kaçamak tatil programlarına ihtiyacınız olabilir.

Çalışıyorsanız sosyal haklarınızı iyice araştırmalı, yıllık izninizi hesaba katmalısınız. Doğum yaptıktan sonra ne kadar süre daha bebeğinizle kalabileceğinizi bilmeli, bu sürede bakımıyla ilgilenecek kişiyle anlaşmalısınız.

Çocuk bakımının masrafı çok. O yüzden şimdiden cebinizdeki paraya göre harcama yapmayı hatta tasarruf etmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü evdeki hesap hiçbir zaman çarşıya uymaz.

Söz konusunu çocuğunuz olduğunda etrafınızdakilere aşırı tepkiler verebilirsiniz. Duygularınızı dengelemeyi öğrenmelisiniz.

Çocuğunuz her ne kadar sizin bir parçanız da olsa belli bir süre sonra onun sizden bağımsız bir birey olacağını ve sizden farklı düşüneceğini şimdiden kabullenmek, yararınıza olacaktır. Sonra “besle kargayı oysun gözünü” gibi gereksiz acılara kendinizi sürüklememiş olursunuz.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form