Hamilelikte Vücutta Oluşan Değişimler

Hamilelikte vücudunuzda oluşacak değişimlerden mi korkuyorsunuz. Kate Hudson, Angelina Jolie gibi ünlüler hamilelik dönemlerinde harika görünmekle kalmıyor, doğum yapar yapmaz vücutları hemen eski haline dönüyor. Ünlülerin kusursuz vücutları var desek de onların da görmediğimiz bazı hamilelik izleri vardır elbette.

Vücudu bir bütün olarak ele alıp derinlemesine incelediğimizde hamileliğin fiziğimizde ne gibi etkileri olduğunu araştırdık.

Değişikliklerin bazıları korkutucu görünse de çoğu kadın bu değişikliklerin yalnızca bir kısmını yaşıyor ve birkaç ay içerisinde normal yada normale yakın hallerine dönebiliyor. 

Gelin kadınların hamilelikte yaşadığı cilt sorunlarını soru cevap halinde inceleyelim.

 

Hamilelikte karnın büyümesi kalıcı izler bırakır mı?

Hamilelikteki en büyük kayıp karın bölgesinde oluyor. Çok fazla esneme olur ve hamilelikte 16 kilodan daha fazla kilo almış kadınlar için göbeklerindeki dikey rektus kaslarında bir ayrılma hissedilir. Sonuç, çoğunlukla kendiliğinden iyileşen acısız bir şişkinlik. Ayrıca doğumdan ötürü oluşan strias adı verilen kırmızımsı esneme izleri, çoğunlukla karnın alt kısmına ve göğüslere yerleşir. 

Lazer uygulamaları veya zaman çatlakların solmasını sağlayabilir ancak bunlar kalıcıdır. 

 

Hamilelikte yüz lekeleri oluşur mu?

Muhtemelen hamilelik ışıltısı denilen şeyi duymuşsunuzdur. Hamileyken kan hacmi yüzde 40 oranında artar ve bu yüzden çoğu kadının cildi allık sürülmüş gibi görünür. Bu iyi haberdi. Bir de kötü haberimiz var: Östrojen fazlalığı yüz ve vücutta sivilce yapabilir. 

Yüzümüzde hamilelik sırasında, sivilcelere göre daha inatçı olan bir problemle daha karşılaşabiliriz. Burun, çene ve alın bölgesine yayılan ve hormonal değişikliklerin sebep olduğu soluk bronz görünümündeki gebelik maskesinden bahsediyoruz. Bir başka rahatsız edici etkiyse uykusuz kalmış gibi daha yaşlı bir görünüme sahip olmak. Yüzümüz çok kilo alır ve bunu hızlı şekilde verirsek doğum sonrası kolajen seviyeleri düştüğünden yüzümüzde kırışıklıklar olabilir. Ancak telaşlanmaya lüzum yok çünkü hepsi doğumdan birkaç hafta sonra normale dönecek.

 

Hamilelikte basen genişler mi?

Bu bölgelerdeki değişiklikler nispeten daha az ve çoğunlukla kısa süreli. Öncelikle relaksin adı verilen hormon lifleri gevşetir ve doğum için basen bölgenizin bir miktar yayılmasına sebep olur. Basen bölgemizde bu gevşemenin bir kısmı kalıcı olsa da, genellikle altı hafta kadar bir sürede eski haline kavuşur.

 

Hamilelikte ayaklar şişer mi?

Göğüslerdeki damarların belirginleşmesi durumu ayaklarınızda da olabilir. 

Vücuttaki su tutulumu şişkinliğe sebep olarak bilekleri neredeyse görünmez hale getirir ve küçük ayakları şişme botlara dönüştürebilir. Bilekleriniz doğumdan birkaç hafta sonra normal haline dönerken, birçok kadının ayakkabı numarası kalıcı olarak bir numara büyüyor. İşte size hamileliğin bir avantajı, ayakkabı alışverişi yapmak için daha iyi bir bahane olamaz! 

 

Hamilelikte göğüsler büyür mü?

Sonunda size iyi bir şeyler söyleyebileceğimiz için mutluyuz. Hamilelik sırasında göğüsler bedavadan büyür. Hamilelikte göğüslerdeki süt bezlerinin adedi artar ve bu da bazen göğüs çevresini 4 cm'e kadar genişletebilir. Ancak ekstra kan dolaşımı göğüs bölgemizde mavimsi, morumsu damar haritamızın belli olmasına sebep olabilir ve pigment değişiklikleri göğüs uçlarını koyulaştırır. Bazı şanslı kadınların (Salma Hayek gibi) göğüsleri hayat boyu büyük kalabilir. Bu kişiler çoğunlukla hamilelik kilolarını atamayanlar oluyor. 

 

Vajina genişlemesi hamilelikte normal mi?

Doğumdan sonra neredeyse herkes vajinanın esneklik kazandığını belirtir. 

Kegel egzersizleri yapmak vajina bölgesi kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Diğer bir durum da idrar yolu ve mesane konumunun değişmesi; bu kayma kadınların üçte ikisinin öksürürken veya gülerken altlarına kaçırmalarına veya gaz çıkarmasına sebep olur. Doğumdan üç ay sonra bu korkutucu istatistik 5 kadından birine düşüyor ve altı aydan sonra oldukça nadir rastlanılıyor. 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form