Erken Menopoza Karşı Alınacak Önlemler

Ülkemizde kadınlar menopoza ortalama 45 - 48 yaşlarında giriyor. Ancak çeşitli faktörlerden dolayı menopoz 40 yaşından önce de görülebiliyor ve bu duruma "erken menopoz" deniyor. Hiç kuşkusuz, erken menopoz tüm kadınların kabusu ve ülkemizde her 100 kadından 3’ünü zamansız yakalıyor. Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri, kadının annesinin veya teyze gibi yakın aile bireylerinden birinin menopoza girme yaşı. Ayrıca hipotiroidi veya kanser gibi çeşitli hastalıklar ile çevre kirliliğinin artması gibi etkenler erken menopoza yol açan diğer önemli faktörleri oluşturuyor.

Bu riskleri değiştirmek maalesef mümkün değil. Ancak bir de yaşam alışkanlıklarında yapılan bazı hatalar var ki, bunlar da kadınların hiç beklemedikleri bir anda, erken menopozla tanışmalarına yol açıyor.

 

Erken menopozun nedenleri:

 

Otoimmun hastalıklar 

Kanser tedavileri 

Kromozom bozuklukları 

Hareketsiz bir yaşam sürmek: Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan obezitenin erken ergenliğe yol açtığı biliniyor. Erken ergenliğe giren bu kız çocukları erken menopoz sorunuyla da karşılaşıyor. 

Hatalı beslenmek: Vücuttaki yağ kitlesi belli bir kilonun altına inerse adet sekteye uğrayıp, kesiliyor. Zayıf olmak ve hızlı kilo vermek adetten kesilme sebebi. Yağlanma miktarı belli bir noktaya gelince kadın yeniden adet görme başlayabiliyor. Yağ kitle indeksi yüzde 12’nin altına inince hipotalamik amenore, yani adet görmeme meydana geliyor. Bu kadınların 3'te 1’i de erken menopoza giriyor. 

Sigara içmek: Sigara içen ve içmeyen kadınlar üzerinde yapılmış olan çalışmalar, sigara kullanan kadınların diğerlerine oranla daha erken menopoza girdiğini gösteriyor. 2 bin 500 kadını, 8 yıl takip eden bir çalışmaya göre; sigara içen kadınlar, menopoza 2 yıl erken giriyor. 

Aile öyküsü 

Ameliyatla yumurtalıkların alınması

Stresli bir yaşam sürmek: Stres tek başına erken menopoz nedeni olmasa da, diğer etkenlerle bir araya gelerek erken menopozu tetikleyen önemli bir etken olarak görülüyor. 

Erken menopoza karşı alınacak önlemler:

 

Vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Ne çok zayıf, ne de kilolu olun.

Sigara kullanmayın ve pasif içicilikten uzak durun. 

Zararlı kimyasal maddelerden uzak durun. 

Kalsiyumdan zengin beslenin. Günde 200 ml süt, yoğurt veya dondurma yiyin. 

Haftada en az 3 gün spor yapın. 

Balık, ceviz, taze fındık, kabak çekirdeği, brokoli, lahana, karnıbahar, domates, biber, havuç, mürdüm eriği, nar, üzüm, çilek karpuz, işlenmemiş tahıl ve ürünleri gibi yüksek antioksidan besinler tüketin. Ayrıca yeşil çay ve taze greyfurt suyu gibi oksijen radikali emme kapasitesi yüksek olan içecekler tüketin. 

Antioksidan ilaçlar alın. Örneğin Koenzim-Q 10, L-arginin veya Royal jelly takviyesi yapabilirsiniz.

Güneşlenerek D vitamini aktivasyonuna yardımcı olun. 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form