Grip Olan Annelerde Emzirme

Her yıl olduğu birçok kişi mevsim geçişlerinin olumsuz etkilerini yaşıyor. Ortalıkta kol gezen grip ve soğuk algınlığı emziren anneler içinse tam anlamıyla kabusa dönüşüyor. Zira onların düşünmesi gereken iki can var ve hemen akıllara o soru geliyor: "Hastayken emzirirsem acaba sütümden bebeğime de geçer mi?" İşte bu endişe ne yazık ki grip veya nezle olan birçok annenin bebeğini emzirmeye ara vermesine yol açıyor.

Ancak uzmanlara göre bilinenin aksine anneler emzirmeye ara vererek bebeklerine zarar veriyorlar. 

 

Anne grip olunca bebeğini emzirirse, grip bebeğe geçer mi? 

Grip olduğunda annenin emzirmeyi kesmesi kesinlikle yanlış bir inanışın sonucu. Halk arasında özellikle konuşulur ama bir hurafe. Tam tersine anne sütünü hiçbir şekilde kesmemeli. Çünkü sütü ile bebeğe doğal bağışıklık sağlıyor, anne sütü gribe karşı antikorlar içerdiğinden bebeği koruyor. Yani anne sütü bebek için koruyuculuk sağlayan ilaç gibi. Bu dönemde bebeğin hasta olmasını daha da engelliyor aslında. 

 

Grip olan anneler nasıl emzirmeli? 

Emziren annenin her zaman ellerini iyice yıkaması gerekiyor ama hapşırık, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz yanması, halsizlik, kırgınlık gibi durumlarda yani grip veya nezle kapısını çaldığında çok daha dikkat etmeli. Nefesini doğrudan bebeğe ulaşmasından kesinlikle kaçınmalı. Evi sık sık havalandırmalı çünkü mikroplar damlacık yoluyla kolayca bulaşıyor. Göğüs ucunun ve kıyafetinin temiz olmasına dikkat etmeli. Eve gelen ziyaretçilerin ardından da oda mutlaka havalandırılmalı. Maske kullanabilir, ancak maskeyi her 20 dakika yarım saatte bir değiştirmek gerekiyor. Maskeye dokunduktan sonra eller çok iyi yıkanmalı. Bir poşete konulmalı, açıkta bırakılmamalı.

 

Emziren anneler grip olduklarında ne yapmalı? 

Öncelikle kendi başlarına ilaç kullanmaktan kaçınmalılar. Doktora danıştıklarında hastalık ve anne sütü açısından kar-zarar ilişkisine göre daha basit ilaçlarla tedavi olabiliyorlar. 

 

Emziren anneler gribe yakalanmamak için nasıl beslenmeli? 

Emziren annelerin hasta olmadan önce de beslenmesine çok dikkat etmesi, düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, bol sıvı tüketmesi gerekiyor. Bütün enfeksiyonlarda bol su içmek vücudun savaşması açısından önemli. Süt üretimini artırmada da başı çeken su; anne nezle, soğuk algınlığı veya grip olduğunda burun kanallarını açık tutuyor, enfeksiyonlara karşı direnç sağlıyor. Emziren anne hasta olmayı beklemeden, öncesinde de C vitamini içeren besinler tüketerek önlemini almalı. Haftada iki kez Omega-3 yağ asitlerince zengin balık tüketmek de griple mücadelede önemli.

 

Anne sütünün faydaları neler? 

Anne sütü öyle bir mucize ki bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, zihinsel, beyinsel ve fiziksel gelişiminde son derece önemli rol oynuyor, kanserden kalbe, diyabetten obeziteye kadar birçok hastalığa karşı ileriki yaşlarda da koruyucu oluyor. Sonbahar ve kış aylarında çocuklarda sıkça karşılaşılan orta kulak iltihaplarına karşı da anne sütünün koruyucu olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmış. Bebekleri ilk 6 ay boyunca mutlaka sadece anne sütü ile beslemek gerekiyor. Mümkünse 2-3 yaşına kadar anne sütü verilmesi faydalı. 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar

Login Form