Evde doğal ayak bakımı yapmak

Ayaklarınız için sürekli pedikür yaptırmak yerine daha doğal ve evde ayak bakımı yöntemlerini kullansak daha iyi olmaz mı? Böylelikle hem ekstra bir masraf oluşmamakla beraber doğal bir ayak bakımı yapmış oluruz. Ayaklarımızı gün boyunca yoruyoruz  ve ona ödül olarak pedikür yetiyor mu sanıyorsunuz ? eğer öyle ise yanılıyorsunuz çünkü pedikür sadece temiz ve şık görünmesinin sağlıyor. 

Ayak bakımı mı nasıl yaparım, ayaklarım nasıl sağlıklı kalır diyorsanız onlardan biraz bahsedelim ;

Ayakkabılar bu konuda en önemli şeylerdir. Rahat tabanlı ve parmaklarınızın sıkışmadığı bir ayakkabı tercih edin. Günlük olarak hep aynı ayakkabıyı giymekten kaçının ve topuklu giymektende. Ayakkabılarınızı hergün yıkayamazsanız bile nemli bir bezle temizleyin ve açık havaya bırakın ki kötü koku oluşması ve ayağa bakteri bulaşmasını önleyin. Diğer bir konu ise ayaklarımızın temizliği ayaklarımızı temiz bir şekilde yıkadıktan sonra nemlendirici kremi yedire bildiğiniz kadar ovalayarak sürün ve bir çorap giyip öyle uyuyun. Böylelikle nem tüm gece boyunca ayaklarınızda olacaktır. Çoraplarınızı elinizden geldiği kadar %100 pamuk olanlardan tercih edin ve günlük değiştirmeye özen gösterin.

Evde neler yapabilirsiniz

1- Günlük olmasa da haftada en az 3 defa bunu yapmanızda fayda var. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca tuzlu ılık suda bekletin. Çıkardıktan sonra kuru bir fırça ile ayaklarınızı özellikle parmak aralarınızı fırçalayın. Fırça uygulaması kan dolaşımını hızlandırdığı gibi ayaklarınızı dinlendirme de de oldukça etkili olacaktır.

2- Kan dolaşımını arttırmak ayaklara çok iyi geldiği için bu uygulamayı yapmanızda oldukça fayda var. Bir kaba sıcak su diğer bir kaba ise soğuk su koyarak ayağınızı bir sıcağa bir soğuğa sokun ve yaklaşık olarak 20 dakika bu uygulamayı yapın.

3- Topuklarımıza yük bindirmekten çatlarlar bu çatlaklar için vazeline birkaç damla limon suyu ekleyip topuklarınıza iyice sürün.

4- Banyo esnasında halk arasında topuk taşı diye bilinen taşı topuklarınıza mutlaka uygulayın bu hem temizliğe hemde rahatlamaya oldukça iyi gelecektir. Ve ayaklarınıza nemlendirici krem sürmeyi unutmayın.

5- Ayaklarınıza sık sık badem yağıyla masaj yapın.

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar