Diş ağrısına doğal çözümler

Hiç beklenmedik zamanlarda gelen diş ağrısına geçicide olsa çözümler bulunabilir işte bizde bu çözümlerden bahsedeceğiz. Diş ağrısı için doğal çözümler en ideal çözümler olacaktır. İlaçların vücudumuza vereceği zararlardan ise bu işi doğal yöntemlerle halletmek daha sağlıklıdır. Diş ağrısına ve çürümesine yol açan şeyler genel olarak yediklerimiz,içtiklerimizden kaynaklanır ; çikolata,şeker,çerezler,soğuk içecekler v.b gibi. Peki hiçbir şey yeyip,içmemekmi lazım derseniz elbette yiyecekesiniz. Diş ağrısı nasıl geçer sorusuna makalemizde yer verdik.

diş ağrısına doğal çözümler

 

 

Diş Fırçalamak: Dişleri fırçalamak dişlerimizin temiz ve sağlıklı olmasından ziyade diş ağrısına da oldukça iyi gelmektedir. Yediğimiz besinlerin artıkları ya düş aralarımızda kalmakta yada diş üzerinde tabaka oluşturmaktadır bunlar beraberinde çürük ve ağrıyı getirir. Bunu önlemek için diş fırçalamak oldukça önemlidir.

Gargara yapmak: Gargara diş ağrısına iyi gelen güzel yöntemlerden birisidir. Sirke suyu ile tuzlu suyu ağızda gargara yapmak diş ağrısını almakla beraber sirkede dezenfekte etkisi olduğu için dişi bakteri ve mikroplardan arındıracak, şişlik varsa şişliği azaltacaktır.

diş ağrısı nasıl geçer

 

 

Buz Uygulaması: Buz birçok alanda kullanıldığı gibi diş ağrısını hafifletmekte de etkilidir.  Ağrıyan bölgeye uygularsanız ağrınız hafifleyecektir.

Karanfil veya Karanfil Yağı: Karanfil bitkisinde Antiseptik özelliği bulunduğu için diş ağrısını uyuşturup sizi rahatlatmaktadır. Ağrıyan dişinizin üzerinde bir kaç karanfil koyun ve hafifçe bastırın ve öyle bekleyin ağrıyı alacaktır.

Sarımsak: Sarımsakta antibiyotik özelliği bulunduğu için direk mikropları öldürecektir. Bunun için ağrıyan dişinizin üstüne bir sarımsağın yarısını koyun (kesik kısmın olsun) bölgedeki mikrobu öldürecek ve sızıyı hafifletecektir.

diş ağrısına çözüm

 

 

Zerdeçal: Zerdeçalı su ile karıştırıp macun kıvamına getirin. Ağrıyan dişinizin üzerine sürün zerdeçalın antiseptik özelliği olduğu için ağrıyı kesmede yardımcı olacaktır.

Çörek Otu: Ağrıya neden olan her ne ise onu hafifleterek diş ağrısını ızdırap olmaktan kurtarır. Uyuşturma etkisi yoktur ama ağrıyı hafifletir.

Karabiber : Doğal antibiyotik olarak bilinen karabiber diş ağrısına iyi gelir.

 

Ağrı Kesici ve Antibiyotik

Ağrı daha fazlalaşıp şiddetlenirse, bu iltihaplanmanın göstergesidir. Doktora başvurup antibiyotik almak gerekir. Doktor önerisi ile tedaviye başlamalısınız. Ağrı hafif ise bazı ağrı kesici ilaçlar alıp ağrıyı kesebilirsiniz.

 

Ahmet Marankiden Diş Ağrısı İçin Öneriler

Diş ağrısı için tuz tavsiye etmektedir. Ağrıyan diş şiddetlenirse ağrının geçmesine etki edecektir. Diğer bir önerisi de nane ve ada çayıdır. Ada çayını sıcak suya demlemeye bırakın. Su ılık olduğu zaman gargara yapın. Diş ağrısına iyi gelecektir. Naneyi parçalayıp, ağrıyan dişin üstüne koyun. Nane diş ağrısını hafifletecektir. Ayrıca maydanozun da diş ağrısına iyi geldiği söylenmektedir.

 

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu cevap vermeye çalışacağız. Fakat iltihaplı diş için en kısa zamanda doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bizim önereceğimiz yöntemler diş iltihabını geçirmez. Sadece diş ağrısını hafifletir. Diş doktoru iltihap için antibiyotik önerebilir. Eğer iltihap yayılırsa diğer dişlerinize de zarar verir ve bu dişleri de kaybedebilirsiniz. Dişin tedavisi için ve iltihabın yok edilmesi için tek yapmanız gereken diş doktoruna görünmek olacaktır. Fakat diş doktoruna gidinceye kadar diş ağrısını nasıl hafifletiriz? Evde iltihaplı diş ağrısını nasıl azaltabiliriz? Gibi sorularınıza cevap verebiliriz bu cevaplar geçicide olsa ağrıları hafifletir.

Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ekleyin. Tuz eriyinceye kadar çay kaşığı ile karıştırın. İltihaplı dişiniz ağrı yaptıkça bu tuzlu su ile gargara yapın.

Çay ağacı yağı bulabiliyorsanız. Çay ağacı yağından 2-3 çay kaşık ile büyük su bardağı ılık suyu karıştırın. Bu karışım ile gargara yapın, iltihaplı dişinize iyi gelecektir.

Karanfil yağı bilindiği üzere uyuşturucu etkisi sayesinde iltihaplı diş ağrısına da iyi gelmektedir. Karanfil yağını ağrıyan dişi üzerine damlatın, karanfil yağı yoksa karanfili dişinizin üstüne koyun hafifi bastırın. İltihaplı dişinize iyi gelecektir.

 

İltihaplı Diş İçin Öneriler

Sıcak-soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durun.

diş ağrısına iyi gelmeyen besinler

 

Yemek yerken iltihaplı dişiniz ile çiğnemeyin.

Dişlerinizi ılık su ile fırçalayın.

Ağız bakımı için gargaralar ile bakterilerin yok olması için gargara yapın.

Sigara kullanmayın.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu diş ağrısı için ilk yapmanız gereken dişinize ağrı yapan besin kırıntıları olabileceğinden dişlerinizi fırçalamak olacaktır. Daha sonra ılık su içerisine 1-2 tatlı kaşığı tuz atın ve karıştırın. Tuzlu su ile gargara yapın. Gargara diş ağrınıza iyi gelecek, ağrı hafifleyecektir. Ağrınız geçmediyse bu durumlarda majezik isimli ağrı kesiciden bir adet alarak ağrınıza çözüm bulursunuz.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar