Kanser Hastalığından Korunmak

 a- Doğal ve Doğru Beslenme

 Bu hastalıktan yani kanserden kurtulmak yada yakalanmak istiyorsak bunun ilk adımı beslenmekten geçiyor. Günlük besin tüketiyoruz ve bunları yerken acaba yararlı mı yoksa zararlı mı bunlara ne kadar dikkat ediyoruz bu tartışılır ama dikkat etmeliyiz. Yediğimiz besinler özellikle kızartma,tuz,fast food,şeker,yağ ve asitli içecekler bunlar vücut bağışıklık sistemimizi yavaşlatıp bu hastalığı hızlı bir şekilde tetiklemekle beraber sonrasında korkunç son.

kanserden korunmak için doğal ve doğru beslenme

b- Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

 Sigara ve Alkol kullanımı kanser hastalığı riskini %30 lara kadar çıkarmıştır. Ülkemizde ve tüm dünyada sigara tüketimi çok küçük yaşlara düşmüş ve uzun yıllar kullanılmaktadır. Buda bu hastalığa yakalanan ve yakalanma riskini gün geçtikçe arttırmaktadır.

kansere neden olan besinler

c- Uyku Saatinize ve Süresine Dikkat Edin

 Kanser hastalığının uyku ile olan bağı kesin bir şekilde kanıtlanmıştır. Uyku düzeni ve süresi oldukça önemli çünkü uyku esnasında melatonin denen madde yani hücre yenileyiciler çalışıyor ve bizi yeni güne yenilenmiş bir şekilde hazırlıyorlar. Uykusuz kaldığımız günlerde bu madde yeterince üretilmiyor ve bizi yorgun düşürüyor. Bu sebepten dolayı uyku düzeninize ve süresine çok dikkat ediniz.

kanser hastalığı tedavi yöntemleri

d- Spor Yapın

 Spor yapmak hayatımızın her alanında her zaman olması gereken bir aktivite. Spor yapmadığımızda aşırı kilolar ve hareketsizlik direk kanser hastalığını tetiklemektedir. Bunun için günde en az yarım saat yada 40 dakika spor yapmak sağlımız açısından oldukça faydalı olacaktır.

kanser hastalığından korunmak için nasıl beslenilmeli

e- Sinir ve Stresten Uzak Durun

Stres sadece kanser değil birçok hastalığın tetikleyicisi durumundadır. Stresli olduğumuz zaman vücudumuz direncini kaybederek metabolizmamızı yavaşlatıp sistem dengesini bozmaktadır. Bunlarda bize hastalık olarak dönüş sağlamakta ve sağlıksız bir yaşam yaşamamıza neden olur. Elinizden geldiği kadar stresten ve sinirden uzak durmaya çalışıp mutlu olduğunuz şeyleri yapın ve O şekilde yaşamaya çalışın.

kanser tedavisinde sinir ve stresten uzak durun

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar