Bayanlar Hangi Vitaminden Ne Kadar Almalı

A Vitamini:

A vitamini vücut dokularının düzenlenmesinden ve kemiklerin, cildin, gözlerin ve dişlerin sağlığının korunmasından sorumludur. Süt, yumurta sarısı, havuç, yapraklı sebzeler, portakal, limon ve ananas gibi meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Öte yandan bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirir ve gözlerin görmesini düzgünleştirir. Bir bayanın günde 5,000 unite kadar A vitamini alması gerekmekte, bununda yüzde 20’sini beta carotenden karşılayabilmektedir. Beta karoten ise koyu yeşil yapraklı sebzelerde, portakalda ve kırmızı turuncu renkli sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

 

B Vitamini:

B vitamini vücutta tüm aktivitelerde gerekli olan enerjiyi sağlar. B vitamininin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

 

B1 Vitamini: Thiamin olarak bilinen B1 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. B1 vitamini düzenli olarak alındığında beyin ve sinir sistemini güçlendirir. Ayrıca tüm metabolik aktiviteler için gerekli enerjiyi de vücuda sağlar.

 

B2 Vitamini: B2 vitamini riboflavin olarak adlandırılır ve vücuttaki kimyasal reaksiyonlar için gerekli olan enerjiyi sağlar. B2 vitamini eksikliğinde bayanlar halsiz hisseder ve titreme olabilir.

 

B3 Vitamini: Niasin olarak bilinen B3 vitamini yüksek kolestrolü kontrol altında tutar ve kadınlık enerjisini arttırır.

 

B5 Vitamini: Pantotenik asit olarak adlandırılan B5 vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

C Vitamini: Piridoksin olarak bilinen bu vitamin arterleri güçlendirir, kalbe iyi gelir ve sinir sistemini düzenlr. Bayanlar her gün 2 mg B6 vitamini almalıdr.

 

B9 Vitamini: Folik asit olarak bilinen vitamin kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlamakta ve hamilelik süresince düzenli olarak alındığında düşük riskini azaltmaktadır.

 

B12 Vitamini: Siyanobalamin isimli B12 vitamini yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde görev alır. Ayrıca vitamin sinir sisteminde, hafızada, depresyonun giderilmesinde görev alır. İleri yaşlarda kalp rahatsızlıklarının oluşmasını da engelleyen B12 vitaminini bayanların günde 2.4 mg alması gereklidir.

 

Biotin: Biotin yağ ve protein metabolizmasında görev alır ve yiyeceklerin enerjiye dönüşümünü sağlr.

 

C Vitamini:  C vitamini doku oluşumu ve hücre zarı fonksiyonlarının düzenlenmesi gibi tüm hücresel fonksiyonlar için gereklidir. Ayrıca, bu vitamin yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde de görev alır. C vitamini sebzelerde ve turunçgillerde bulunur.

 

D Vitamini: D vitamini kemik ve diş sağlığı için gerekli bir vitamindir. Süt, yumurta sarısı, somon ve diğer deniz ürünlerinde bulunur. Kadınları özellikle menapoz sonrası oluşan kemik erimelerine karşı korur. Bu vitamin ayrıca kadınları romatizma ve kolon kanserine karşı korur.

 

E Vitamini: Bu vitamin saç büyümesi, dokuların yenilenmesi ve diğer metabolik reaksiyonlarda hayati öneme sahiptir. E vitamini ayrıca göz, cilt ve ciğer dokularını hastalıklara karşı korur. Nerdeyse her çeşit sebze ve meyvede bulunan E vitamini bayanlar için önemli bir anti oksidandır. Günde bayanların yaşlara bağlı olarak 400-800 ünite alması gereken E vitamini bayanları katarakt, kalp hastalıkları ve kansere karşı da korur.

 

K Vitamini: K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Süt ürünleri, soya fasülyesi ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini kemikler için gereklidir ve bayanları kalp hastalıklarından korur. Bayanların günlük olarak 90 mg K vitamini alması gerekmektedir.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar