Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelik döneminde sizi rahatlatacak egzersizler yaparak daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Sancılı günlerin imdadına koşan düzenli spor hareketleri ile 2 günde bir en az 20-30 dakika egzersiz yaparak sağlıklı yaşama sahip olabilirsiniz. Egzersiz hareketleri, hamile sancıları, bel ağrıları, uykusuzluk, bacaklarda kasılmalar gibi sorunları en aza indirecektir. Sporu hayatınızın her döneminde yapabilirsiniz, bunun hiç bir sakıncası yoktur. Fakat hamile döneminizde çok daha hassas olmanız gerekmektedir.

Yürümek, yüzme, yoga ve pilates gibi sporlar, vücudunuzun tüm kaslarını aynı anda çalıştırır. Böylece anneye ve bebeğe giden kan akımının ve oksijen miktarının arttırılması dolayısıyla oldukça faydalıdır. Yüzmek özellikle ağırlığı azaltması, anneye keyif verecektir.

Hamilelik döneminde, yapmanız size sakıncalı olabilecek bazı spor dalları vardır. Bunlardan öncelikli olarak top ile oynanan oyunlar (voleybol, basketbol, hentbol); bu sporların size risk taşıması karnınıza sert temas etmesi, olası bir durumda düşme, ağır kaldırma ile karın kaslarına aşırı yüklenme gibi… Özetle şöyle söyleyebiliriz, hamilelik döneminde yapılabilecek ve yapılması durumunda çok tehlikeli olan sporları ikiye ayırabiliriz. Tabi herşeyden önce spor yapmada bir sakınca olup olmadığını doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

 

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar