Migren Ve Tedavisi

Migren günümüz insanlarında yaygın bir şekilde bulunan bir hastalıktır. Genel anlamda baş ağrısı olarak ifade edilmektedir. Bu baş ağrısının tekrarlanması sonucu insan vücudu çok zarar görmektedir. Bir süre sonra migren hastalığı yüzünden insanlar iş yapamamaktadır.

Migren; nörolojik, gastrointestinal ve otonom değişikliklerin çeşitli şekillerde eşlik ettiği bir baş ağrısı bozukluğudur.

Migren bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Bunun nedeni hormonal dengesizlik ve kadınların yapılarının hassas ve duygusal olmasıdır. Bunun yanı sıra sosyo ekonomik durum, obezite ve dengesiz beslenme, stres migreni etkileyen diğer faktörlerdir.

 

Migren Belirtileri; 

 

Genellikle şiddetli ve tekrarlanan baş ağrısı, görme bozukluğu, koku ve ışıklara hasasiyet, ensede gerginlik ve ağrı,  bazen de mide bulantısı gibi belirtisi olan bir rahatsızlık. Migren ağrıları genellikle 4-72 saat sürer ve kişiyi iş göremez hâle getirebilir.

Erkeklerin yaklaşık %6-9′u ile kadınların %17-18′inde migren görülür. Dünya nüfusunun yaklaşık %2′si kronik migrenden muzdariptir. Migren hem kadınlarda hem de erkeklerde en şiddetli haline 30′lu veya 40′lı yaşlarda erişir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) göre migren gelişmiş ülkelerde 19. sıradaki sağlığa bağlı fiziksel engeldir ve başlıca işe gitmeme nedenlerinden biridir.

Migren genellikle ergenlikte veya 20′li yaşlarda ortaya çıkar ancak nadiren çocuklarda da migren vakalarına rastlanır. Eğer migren 50 yaşından sonra ortaya çıktıysa bir beyin rahatsızlığı ile bağlantılı olabilir.

Migren hastalarında, beynin, bazı görsel veya işitsel uyarıcılara verilen elektriksel tepkileri bastırmakta zorlandığı, bu nedenle hastanın hiper heyecanlı nörofizyolojik tepkilere sahip olduğu düşünülür..

Migren belirtileri hastadan hastaya büyük oranda değişebilir. Örneğin bir hasta, başın tek tarafında hafif bir ağrı ve mide bulantısından şikayet ederken bir başkası başın iki tarafında şiddetli ağrı, ışığa ve sese duyarlılık görebilir ancak mide bulantısı çekmeyebilir.

Pek çok hasta, migren ağrıları başlamadan saatler önce “prodrom” denen öncül belirtileri yaşayabilir. Bunlar arasında esneme, su toplanması, soluk beniz, mide bulantısı, ışığa duyarlılık ve haleti ruhiyenin ani değişimi (hüzünlenme veya çabuk sinirlenme gibi) sayılabilir. Prodromların önlenmesine ve dolayısıyla migrenin başlamadan durdurulmasına yönelik tedavi girişimleri ise maalesef hastaların çok küçük bir yüzdesinde başarılı olmaktadır. Fiziksel faaliyetler ise yardımcı olmaktan ziyade migren ağrısı ve diğer semptomlarının şiddetlenmesine neden olabilir.

Migren ağrıları çok çeşitli nedenlerle tetiklenebilir. Stres, hava değişimi, âdet döneminde, aşırı uyku veya yetersiz uyku en sık rastlanılan nedenlerdendir. Geçmişte bazı yiyeceklerin de migren ağrılarını tetiklediği düşünülüyordu ancak günümüzde yapılan çeşitli çalışmalar bu iddiayı reddeder niteliktedir.

 

Migreni Tetikleyen Etmenler

 

Hayat ve iş verimliğine verdiği zararlar tartışılamaz ve bu ağrıları çekmeyen bilemez. Migren ağrıları çeken bireylerin dikkat edecekleri durumlar.

Kahve vazgeçilmezimiz faat ağrılarınızın yoğun olduğu durumlarda uzak durmak gerekli.

Alkollü içecekler, özellikle şarap ve bira gibi mayalı içecekler hem migreni hem de sinüziti tetiklemektedir. En azından ağrıların yoğun olduğu dömlerde uzak durulmalıdır.

Kuru yemişler, Vücut için gerekli besinler içerselerde yine yoğun günlerinizde fındık, fıstık, badem gibi yağ deposu yeöişlerden uzak durulmalıdır.

Kızarmış veya hazır yiyecekler, Patates kızartmasından biber kızartmasına kadar yağı içine çekmiş kızartmalardan uzak durulmalı. Hazır gıdar içeriğindeki koruyucu ve katkı maddeleri yüzünden migreni tetiklemesi yüksek olasılıktır.

Parfümlü kokular, özellikle açık parfümler içeriğindeki alkol ve bilinçsizce kullanım dolayısıyla sıcak yaz aylarında ter kokusuyla birleşerek hem mide bulantısına hem de migren ağrılarını tetiklemektedir, açık parfüm sınıfında olmayan normal parfümlerde tetiklemektedir. Çamaşır deterjanından, oda spreyine kadar bir çok kimyevi madde içeren kokular tetikleme işlevine sahiptir.

Rüzgarlı ortamlarda bulunmak, araç içerisinde klimayı yüksek devirli çalıştırmak, klimayı direk kafa kısmına yoğunlaştırmayın, klimayı kullanmak zorundaysanız ayak bölgelerine yoğunlaştırın. Unutmayın ki sıcak ortamdan soğuk ortama girmek migreni tetikler, bu sepeple mümkün olduğu kadar klimalı ortamlardan uzak durun. Bunun mantığı ıslak ve nemli kafa bölgesi soğuk esintiye maruz kalması olarak aklınızda bulundurabilir siniz. Araç işerisinde klima yerine ”cam açayım ölelim mi?” diye düşünürseniz açtığınız cam yüzünüze, kafanıza ve ensenize gelmasin,

Rutubetli ortamlar, araç egzoz kokuları, özellikle dizel araçlardan çıkan gazlar gibi tetikleyici sebepler bulunur.

 

Migren Tedavisi

 

Migren hastalığının nedeni, Yeni araştırmalara göre, Boyun atlas ve C2 omurga eklem veya disk kayması sonucunda meydana geldiği, buna bağlı olarak sınır ve damar sıkışmasından kaynaklandığı raporlar ile tespit edilmiştir.Dolaysiyla migren hastalığında esas klinik belirtileri değil nedenini tesbit ederek hastalıktan kurtarmak ve tedavi etmektir. AHT karma Therapy son zamanlarda kullanılan yeni tedavi yöntemi olup, migren hastalığı tedavisinde 90% üzerinde başarı elde etmektedir.

 

AHT Karma Therapy; Modern ve geleneksel tıbbı senteze ederek geliştirilmiş ameliyatsız, iğnesiz , ilaçsız , çok yönlü , ekonomik, güvenilir migren tedavi yöntemidir

 

AHT therapy, Boyun omurga disk kayması, sinir ve damar sıkışması ve bağlı olan  kas ödemlerden oluşan migren ağrısı kısa zaman içinde tedavi edilmesi, hatta tek seansda ağrılara cevap vermesi, ızdırap çeken hastalara umut ışığı olmuştur.

 

ATH therapy, Amerika birleşik devletler, Avrupa , Japonya, Çin halk cumhuryeti ve diğer devletlerde uygulanan dogal tedavi yöntemidir.

 

AHT therapy. Geleneksel Çin tedavi yöntemi, Amerika birleşik devletleri chiropractic yöntemi, Japonya joint surgery, ve diğer omurga  eklem, disk düzeltme karma tedavi yöntemidir.

 

Migrenden Korunma Yolları

 

Uykunuzu düzene sokun.

Hafta içi ve hafta sonu aynı saatte yatın ve kalkın,

Ağrı kesicileri çok sık kullanmayın.

Sigara içmeyin.

Karanlık, loş, sessiz bir odada dinlenin.

Ağrının olduğu tarafa soğuk kompres yapın.

Duş alın. önce şakaklara, sonra da gözlerin dışa bakan tarafına hafif hafif bastırarak başınıza, masaj yapın.

Migreniniz varsa doğum kontrol hapı kullanmayın.

El ve ayaklarınızı sıcak suya sokun.

Migren ilacını asla doktora danışmadan kullanmayın.

 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar