Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Saçlarınızla ilgilenin

Hamilelikte saç boyatma konusunda uzmanlar arasında farklı fikirler var. Kimisi saç boyatmanın zararlı olmadığını söylese de bir kısmı ikinci üç aylık periyottan önce saç boyatmanın bebeğe zarar verebileceğini söylüyor. İyisi mi hamilelik öncesi dönemde saçınıza bol bol bakım yaptırın ki hamileliğin hiç olmazsa ilk üç aylık döneminde saçlarınız güzel görünsün ve size de kendinizi iyi hissettirsin. 

 

Kafeini azaltın

Güne koyu bir kahveyle başlayıp günün geri kalanını bol miktarda çay, kahve ve kola ile geçiriyorsanız hamilelik öncesi dönemde bu zevkinizden mahrum kalmanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Uzmanlar arasında hamilelikte güvenli kafein tüketim miktarı konusunda bir uzlaşmaya varılamasa da az kafeinin her zaman daha iyi olduğu konusunda herkes birleşiyor. Kafeinin kısırlığa katkısı olduğunu, dolayısıyla hamile kalmaya çalıştığınız dönemde kafeinden uzak durmanız gerektiğini hatırlatalım.

 

Genetik test yaptırın

Kistik fibrozis gibi genetik hastalığınız olup olmadığını, taşıyıcılık durumunuzu öğrenmek için kan testi yaptırın. Bu konuda herhangi bir sorununuz olmadığını bilmek size kendinizi rahat hissettirecektir. 

 

Diş tedavinizi yaptırın

Diş hijyeninin zayıf olması, hamilelik zehirlenmesi ve erken doğuma yol açan bakteriyal enfeksiyon riskini yükseltir. Dolayısıyla hamile kalmadan önce ağız sağlığınızın iyi olduğundan emin olun. Ayrıca hamilelik sürecinde X-ray ışınlarına maruz kalmaya sınır getiriyor doktorlar, bu nedenle dişlerinizde herhangi bir sorun varsa hamilelik öncesi çözmeye özen gösterin. 

 

Folik asit tüketimini artırın

Folik asit, spina bifida (doğuştan gelen omurga ayrıklığı) gibi doğum kusurları riskini düşürmeye yardımcı olduğundan önemli. Bu kusurlar, birçok kadın hamileliğini fark etmeden önce bebeğin gelişiminin erken döneminde oluştuğundan, doktorlar hamile kalmadan önce B grubundan bir vitamin olan folik asit tüketiminin artırılmasını tavsiye ediyor. Bu vitamin; ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde, kahvaltı gevreklerinde bol miktarda bulunuyor. 

Hamilelikte besin takviyesi olarak da folik asit kullanmanızı tavsiye edebilir doktorunuz. Ancak doktorunuz önermeden kendi kararınızla folik asit takviyesi kullanmamalısınız.

 

İlaçlarınızı gözden geçirin

Sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa zaman kaybetmeden doktorunuzla konuşup bu ilaçların hamilelik sürecinde bebeğinize zarar verme ihtimali olup olmadığını öğrenin. 

 

Alkol ve sigarayı bırakın

Hamilelik süresince alkol ve sigaradan uzak kalmanız gerektiğini siz zaten biliyorsunuz. Çünkü her ikisi de bebekte, kalpten zihinsel sağlığına kadar pek çok hasar bırakabiliyor. Fakat şunu da aklınızdan çıkarmamalısınız ki, hamile kalmaya çalıştığınız dönemde de alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarmak fena bir fikir değil. Üstelik tahmin etmediğiniz bir zamanda hamile de kalmış olabilirsiniz. Uzmanlara göre bebeğiniz için mümkün olan en sağlıklı başlangıcı sağlamalısınız. Üstelik alkol ve sigaradan uzak kalması gereken sadece siz değilsiniz, eşiniz de uzak durmalı. Çünkü alkol ve sigara sperm sayısının düşmesine yol açıyor. 

 

Kilonuzu kontrol altına alın

Doktorlar, düşük kiloda olmanın yumurtlamayı etkileyebileceğini söylüyorlar, dolayısıyla bir miktar kilo almak hamile kalmanıza yardım edebilir. 

Bunun tam tersi bir durum da söz konusu olabilir. Yani fazla kilolarınızla mücadele halindesinizdir belki de. Hamilelik öncesinde ideal kilonuza ulaşmanızda fayda var. Bu hem hamilelik boyunca size kendinizi daha iyi hissettirecek hem de hamilelikte karşılaşabileceğiniz yüksek tansiyon ve diyabet riskini en aza indirecektir.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar