Okula Giden Çocukların Sağlık Kontrolleri

Gözleri sağlıklı mı?

Göz sağlığı okul başarısını doğrudan etkileyen bir faktör. Çocukların özellikle 5 ve 10 yaşında mutlaka göz muayenesi olması gerekiyor. Okul çağındaki her dört çocuktan birinde göz hastalığı olabiliyor. Farkına varılmayan ve okul öncesi tespit edilmeyen görme bozukluğu baş ağrısı, yorgunluk ve anksiyete gibi nedenlerle çocuğun başarısını önemli ölçüde azaltıyor. Bunu önlemek içib çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği saatleri sınırlayın, göz mesafesine dikkat edin ve göz muayenesini mutlaka yaptırın.

 

Çocuğunuz depresyonda olabilir mi?

Modern çağın hastalığı depresyonu son yıllarda çocuklar da yaşıyor.

Pek çok anne-baba çocuğunun depresyonda olduğundan yakınarak soruna çare bulmaya çalışıyor. Kimi eş dost ve akrabasına sorunu anlatıp çözüm yolları ararken kimi de uzmandan psikolojik destek alıyor. Depresyonda olan çocuğun okula uyum sağlayamaması çok görülen bir sorun. Bu nedenle depresyon ve davranış bozuklukları olup olmadığı konusunda uzmandan yardım almak, ileride okul hayatı boyunca yaşayabileceği sıkıntıların önlenmesi için gerekli. 

 

İşitmesi nasıl?

Çocuğunuzda işitme kaybı olabileceğini belki de hiç düşünmediniz. Söylediğiniz her şeyi duyuyor ve anında tepki veriyor. Ancak anne-babaların farkına bile varmadığı hafif ya da orta düzeyde işitme kaybı pek çok çocukta görülebilen bir sorun. Üstelik bu sorun çocuğun okula adapte olmasını zorlaştırıyor ve sınıfta öğretmenini yeterince duyamayan çocuk ister istemez derse odaklanamıyor. Bu nedenle okul öncesi bir kulak buran boğaz uzmanına götürmek ve özellikle 5 ve 10 yaşında muayene yaptırmak önemli.

 

Omurga sağlığına dikkat

Okul çağı çocuklarının okula başlamadan önce mutlaka çocuk doktoruna götürülüp büyüme ve gelişimine, boyuna ve kilosuna bakılarak genel muayene yapılması çok önemli. Bir önemli nokta da omurga sağlığı. Zira içe basma, dışa basma, ayak bozukluğu ve duruş bozukluğunun dikkatle incelenip değerlendirilmesi gerekiyor. Bütün bunlar çocuğun okul başarısını etkileyeceği gibi ileride sağlıklı bir erişkin olması açısından da şart.

 

Dişlerinde problem var mı?

Çocuğun diş muayenesinin göz ardı edilmesi, çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor ve okul başarısını olumsuz etkiliyor. Okul döneminde diş sorunu yaşayan çocuğun derslere konsantrasyonu azalıyor ve devamsızlığa da yol açabiliyor. Bu dönemde çocukların kullandığı diş macununun florlu olmasına da dikkat etmek gerekiyor.

 

Kolestrolü olabilir mi?

Ne yazık ki kolesterol yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da son yıllarda sık görülen bir sağlık sorunu. Kalp-damar sağlığının bozulmasında en önemli etkenlerden biri olan kolesterol, genetik olabildiği gibi şişmanlık sonucu ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle de oluşabilir. Ailede kolesterol varsa 10 yaş okul çağı çocuklarının takibe alınmasında fayda var. 

 

Obezite başarıyı olumsuz etkiliyor

Pek çok sağlık sorununa yol açan obezitenin okul başarısını da düşürdüğü yapılan çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Son yıllarda sağlıksız ve dengesiz beslenme nedeniyle obez çocuk sayısında hızlı bir artış dikkat çekiyor. Bu da Tip-2 diyabete yol açıyor. 10 yaş okul çağı çocuklarına okulda şekerli gıda, karbonhidrat tüketmemesi için bilgilendirme yapılması ve beslenme eğitimi verilmesi gerekiyor. 

 

Viral üst solunum yolu enfeksiyonu var mı?

Yazın ardından sonbahara geçişle yani mevsim değişikliğiyle okulların açılması da birleşince çocuklarda viral üst solunum yolu enfeksiyonu çok sık görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Tüm yaş gruplarını etkileyebilen mevsim geçişleri, çocuklu aileler özellikle çocuğu okula giden aileler için tam anlamıyla kabus. Çocukların derslerinden geri kalmaması, okul devamsızlığına yol açmaması, diğer arkadaşlarına olası bir hastalığı bulaştırmaması için okul öncesi genel muayeneden geçirilmesi şart. 

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar