Yaşlanmayı Önleyen Gıdalar

Kırmızı biber

Bağışıklık sistemini destekleyen bu sebze yüzde 60'tan fazla C vitamini içerir. Bu da mikrop ve bakterilerle savaşan beyaz kan hücreleri üretimini tetikler. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, beslenme planına yüksek oranda C vitamini dahil edenlerin daha az kırışıklık sorunu yaşadığı, çünkü besin maddesinin kolajen üretimini artırdığı ortaya kondu.

 

Domates

Serbest radikallerle mücadele eden likopen adlı antioksidan, domateste bol miktarda bulunur.

Likopen, akciğer kanseri dahil bazı kanser türlerine karşı korunmada yardımcı olur.

 

Brüksel lahanası

Hücrelerimiz, doğal tümör baskılayıcı genlerle donatılmış durumda. Brüksel lahanasında bulunan sülfür bileşikleri, tümör gelişimine yol açan enzimleri engelleyerek bu genlere yardım edebilir. Yapılan çalışmalarda, sülfürün, inflamasyon artışıyla oluşn eklem iltihabınn tedavisinde ve kıkırdak koruyucu proteinlerin aktive olmasında rolü olabileceği de ortaya kondu.

 

Patlıcan

Mor renkli bu sebze, rengini ve yaşlanma karşıtı gücünü nasunin maddesinden alır. Bu besin maddesi, kan akımını keserk kanserli hücrelerin yayılmasını engellemeye yardım eder. Araştırmalar, nasunin maddesinin serbest radikallerin sinir hücrelerine zarar vermesiyle oluşan Alzheimer hastalığının gelişmesini yavaşlattığını da ortaya koydu.

 

Reyhan

Bu bitkinin tıbbi özelliklerinden biri, antioksidan öjenol içermesinden ileri geliyor. Laboratuvar çalışmalarında, bu bileşiğin rahim ağzı kanser hücrelerinde antikanserojen aktiviteye yol açarak, hücrelerin kendini imha etmesini sağladığı tespit edildi.

Son Eklenenler

Haftanın Hitleri

Diğer Yazılar